DNS-teszt a származás kiderítésére?

Mennyire átverés az etnikai származás kiderítésére készített DNS-teszt?

Egy időben nem lehetett nem találkozni olyan reklámokkal, amelyek egy DNS-mintáért cserébe megígérték, hogy segítenek az etnikai hátterünk kiderítésében. Sőt, még ennél többet is ígértek, nem is annyira magas áron. Bennem jó adag kétely dolgozott, de azért adtunk nekik egy esélyt.

Egyébként a tesztvásárlásban volt egy csavar. Ugyanabban az időben az édestestvérem is megvásárolta a tesztet, de más családnévvel, a világ egy teljesen másik területéről. A teszt idején ő éppen Londonban volt, míg én Magyarországon. Elsődlegesen tehát arra figyeltünk, hogy a kettőnk közötti rokoni kapcsolatot ki tudják-e mutatni. E mögött ott volt az a tudásunk is, hogy egy klasszikus DNS-vizsgálat amúgy már korábban igazolta, hogy édestestvérek vagyunk.

Amit tudunk a származásunkról

Az anyakönyvekben rögzített adatok alapján mind az anyai, mind az apai ágon nagyon sokáig vissza tudtuk követni a felmenőinket. Az apai ágat a XVII. századig, az anyai ágat a XVIII. századig sikerült, ráadásul elég sokat tudtunk az etnikai hátterünkről is, legalábbis eddig így gondoltuk. 

Az anyai ág tagjai a mai magyar-román határ mentén éltek. Zömében magyarok voltak, akik egy elég szűk körben házasodtak. A települések elég messze voltak egymástól, ezért előfordult olyan is, hogy a nem római katolikus románokkal léptek házasságra. Az ilyen házasságoknak az volt a háttere, hogy a korábbi vallásuk helyett egy új, közös vallás tagjaivá váltak. Alapvetően a többség római katolikus volt, a legtöbben pedig magyarul beszéltek. Akadtak viszont olyanok is, akik otthon nem magyarul, hanem románul beszéltek, még gyerekkoromban is. A nyelvhasználatból egyébként mindig hatalmas viták törtek ki, de ez a téma szempontjából most nem érdekes.

Az apai felmenőink otthon mindig "sváboltak", amiből ránk is ragadt valamennyi. Amennyiben nem nyomoztunk volna az anyakönyvi feljegyzésekben a felmenőim után, a német eredet ezért akkor sem lett volna kétséges. Később megtudtuk azt is, hogy néhány felmenőnk arról az ágról szlovák volt. Erre sok jel utalt gyerekkoromban is, de ez annyira nagyon nem tudatosult bennünk. Mivel sok szerb is élt azon a környéken, azt sem zártuk ki, hogy egy kis részben van bennünk szerb is, csak akkor még nem tudtuk pontosan melyik felmenőnk.

Vagyis számítottunk arra, hogy elég nagy arányban magyarok és németek vagyunk, némi románnak is kell lennie bennünk, nagyjából ugyanennyi szlováknak, egy kis adag szerb vagy lengyel pedig nem lepett volna meg. Mivel az embernek 16 ükszülője van, mindegyiküknek ismerjük is részletekbe menően az életútjukat, ezért volt egy előzetes várakozásunk:

  • 31,25% magyar
  • 31,25% német
  • 25% román
  • 12,5% szlovák.

A szlovák "terhére" el tudtunk képzelni valamennyi lengyel és szerb eredetet, mert voltak ilyen információk az érintett ükszülőkről. Sőt, a zsidó sem okozott volna meglepetést, mert egy a dédszüleim által mesélt történet szerint a család egyik ága átkeresztelkedett még nagyon régen, ráadásul erről voltak dokumentumok is. A történet nem egészen kerek, így azt feltételeztük, hogy majd a tesztek eredményei tisztázzák ezt is.

Aki nem ismerné a történelmet, annak írom le, hogy a román, mint etnikai jelölés, egy viszonylag új fogalom, az ükszüleim idejében alakult ki. Gondoltunk ezért olyanra, hogy az a 25 százalék majd más formában fog megjelenni az eredmények között.

MyHeritage

Az első teszt a MyHeritage volt, ahova teljesen más néven küldtük be a mintákat. Az öcsém a rendes nevén, én egy álneven adtam fel, jelentős időbeli eltéréssel. A teszt kifejezetten drága volt, bár ez mindegyik hasonló cégre nézve is elmondható.

Érdekesség és egyben elkeserítő, hogy a cég adott 1 hónapos próbaidőszakot a felületén való kutatáshoz. Amúgy ez az eredmények ismeretében lett volna jól felhasználható, ami nekem 8 hét után érkezett meg. Ezt így nettó átverésnek éreztem, most is  ezt gondolom. Ráadásul most, hogy az eredmények bizonyos emberekkel való közeli rokonságot jeleznek, érdekelt volna a kapcsolódásunk módja, ehhez ez a próbaidő értékes lett volna. Mivel a teszt eredményei a próbaidő lejárta után érkeztek meg, egy csomó pénzt kellene most kifizetnem, amit nem fogok megtenni. Persze, értem az összefüggést, nyilván ez a cégnek egy szándékosan kitervelt taktikája, hogy további pénzt tudjanak lehúzni rólam. Nekem ez ellenszenves.

A hatalmas csalódásom másik oka egy ősfa, amit az oldal "adott" át. Ezen az ősfán a felmenőink listája szerepelt, de az eltérő családnév miatt csak az öcsém kapta meg. Ez a nagyon messzi múltba vezető ősfa amúgy a Familysearch nevű oldalról ered, akiknek még én töltöttem fel a családkutatás során. A csalódás nem az volt, hogy az én ingyen összeállított munkám lett átadva, hanem az, hogy az eltelt 12 évben semmi kiegészítés nem valósult meg rajta! Most, 12 év után, kiegészítettem az Ausztriában egykor élt felmenőim anyakönyvi adataival, amely egyébként a Familysearch adatbázisában is elérhető, de valahogy náluk nem kapcsolódott ez össze. Persze ez nem a DNS-teszteléshez kapcsolódik, csak érdekesség.

Amikor a saját eredményeim megérkeztek, akkor mindkettőnknek érkezett a jelzés, hogy édestestvérek vagyunk és ez 100%. Annak ellenére, hogy a cég módszereit nem értem, valamit azért jól csinálnak, ha erre "rájöttek" a beküldött mintákból. Úgyhogy a hitelességi teszten nálam átmentek.

Ugyanakkor az öcsém "etnikai összetétele" és az enyém alig van átfedésben egymással! Őszintén szólva nem értem, hogy ez miként lehet így!

Az öcsém etnikai "összetétele":

  • 22% görög
  • 22% magyar
  • 14% olasz
  • 14% skandináv
  • 6% afrikai.

Azt értem, hogy a román kicserélhető görögre, de olasz és skandináv eredetre vonatkozóan nem volt tippem sem. Afrikai? Nagyon sok felmenőnkről tudunk, a felmenőink felderítettsége sok szintig 100 százalék, de azért a 6 százalékos afrikai az kb. 1 ükszülőt jelentene! Ez csak úgy jöhetett volna össze, ha az egyik üknagymama összefeküdt volna valahogy egy afrikaival. Valami ilyesmi lenne esetleg az olasz és a skandináv eredet között is?

Volt még 22 százalék egyéb is, amit nem lehetett besorolni, de erre az én eredményeimnél visszatérek.

A saját "etnikai összetételem" ugyanakkor alig hasonlít a testvéremére, aki ugye 100 százalékos valószínűséggel ugyanattól a 2 embertől származik, mint én.

  • 44% magyar
  • 18% skandináv
  • 8% francia
  • 4% olasz.

Hogyan lehetséges ekkora eltérés? Erre semmilyen magyarázatot nem találtam! Úgyhogy a magam részéről nem tudom mit gondoljak az egészről.

Nálam az egyéb 26%. Ez az egyéb egy közép-európai névre keresztelt csoport az öcsém esetében, nálam pedig a közép-európai mellett 12 százalékban egy balkáninak nevezett kategória is megjelent. Amennyiben jól értem, ez egy kisebb részekre nem felbontható kategória. Ahogyan nem mellékesen ilyen a többi is, de ha ebbe belekötnék, akkor soha nem lenne vége a bejegyzésnek.

etnikadns.jpg

Jobban át lehet látni az eltéréseket egy képen

Valami olyasmiről lehet talán szó, hogy az apai és az anyai DNS-ből egy-egy egyedi mixet kapnak az édestestvérek. Legalábbis valami ilyesmi még rémlik az egyetemi évekből, bár ebbe még akkor sem merültem bele. Amennyiben így van, akkor miként lehet az, hogy az "etnikai készlet" ennyire eltér? Nem a százalékos értékekkel van a bajom, hanem azzal, hogy az öcsémben nincs francia, bennem meg nincs görög és afrikai. Mennyire megbízható akkor egy ilyen vizsgálati eredmény, ha csak a teljes "etnikai készlet" egy valamekkora részét tárja fel? Nem kellene ezt a cégeknek valahogyan elmagyarázni a fizető kliensek felé?

My true ancestry

Az alcímben megnevezett cég nekem kissé pénzlehúzásnak tűnt. Az szól egyedül mellettük, hogy kaptam tőlük egy nagyon részletes elemzést a csak anyai és a csak apai vonalon öröklődő akármikről. Remélem jól fogalmazom meg, hogy az egyik az y-dns, a másik az mtdns. Az y csak apákról a fiúkra, az mt pedig csak anyákról a lányokra öröklődik át. Persze ebből az is kiderül, hogy akkor az ilyen jellegű etnikai eredetemről szóló információk 50 százaléka elveszik, mert a "fiú-dns" esetén minden anya, a "lány-dns" esetében pedig minden apa információja hiányzik.

Nos, ezek alapján ugyanazok jöttek ki, ami az előbbi cégnél, "csak" 5-10 százalékos eltérések voltak benne. Gondolom ennek a magyarázata az említett 50 százalékos információvesztés. Bár ezt nem hiszem el teljesen, hiszen az elsőnek említett cég módszere elvileg ugyanez.

Talán az lehet a pontos magyarázat az 5-10 százalékos eltérésekre, hogy a DNS-mintában talált információk valójában valamilyen alapösszetevők, amelyekhez van valamilyen földrajzi elterjedtséggel kapcsolatos adat. Az, hogy egyik-másik ilyen alapelem hol a leggyakoribb, a két cég adatbázisában máshogy lett rögzítve. Azt sem tartom kizártnak, hogy mindez azon múlik, hogy honnan vannak a klienseik. Sőt, még azon is, hogy melyik földrajzi helyhez milyen etnikai csoportnevet kapcsolnak. Kár, hogy erről olyan komolyan nem informálnak, mert érdekelt volna.

Ami viszont fura volt, hogy az egyik menüpontban a tudomásomra hozták, hogy mely arisztokrata vagy királyi családokhoz van genetikai kapcsolódásom. Persze a részleteket csak jelentős pénzért cserébe ismerhetem meg... A dolog szépséghibája, hogy tudtommal egy ilyen családdal sem állok rokonságban, de ezek szerint a felmenőim közül valamelyik "jóasszony" nem a férjétől volt terhes?

Rengeteg olyan kiegészítő információt adnak, amelyikkel kapcsolatban vannak kételyeim. Például arcrekonstrukció, ahol megnézhetem az állítólagos őseim kinézetét... Vagy hol találták meg a DNS-mintámmal összeköthető leleteket. Így értesültem róla, hogy Árpád egyik leszármazottja vagyok fiúágon, de csak akkor derülnek ki a részletek, ha fizetek. Persze... 

Amúgy többször is lefagyott az oldal miatt a gépem. Lehet, hogy sok módszereikkel kapcsolatos kérdésemre választ kaptam volna, de elegem lett a sok lefagyásból. Nem hiszem el, hogy egy cég nem tudja megugrani a böngészhető weboldalt, mint célt, főleg úgy, hogy ebből él!

Genomelink

A cég egy elég kedves ajánlattal indított a megismerkedésünk kezdetén. A leadott genetikai mintára vonatkozóan a hozzájárulásom kérték, hogy azt bűnesetek megoldására használhassák fel. A részleteket elolvasva kiderült, hogy a mintákat eltárolják, amennyiben pedig egy bűncselekmény elkövetőjét keresik a hatóságok, akkor kiadják. A hozzájárulásom elkérésekor ezt a "bűnüldöző hatóságoknak nyújtott segítség" kifejezés mögé bújtatták, ami elég érdekes megfogalmazása a saját magam elleni bizonyíték kiadásának. 

Mondhatni, hogy nincs nagy jelentősége, de az USA-ban az ilyen cégek segítségével nem egy elkövetőt derítettek már fel. Persze nem áll szándékomban bűncselekményeket elkövetni, de valahol rémisztő, hogy valamilyen potenciális elkövetői listára kerültem fel az etnikai származásom kiderítése miatt, amiért ráadásul jó magas árat fizettem! Egyáltalán nem bízok abban, hogy nem tudnak tőlem mondjuk pár hajszálat szerezni egy fodrásznál, majd azt elvinni egy olyan helyre, ahol soha életemben nem is jártam. 

Eléggé eldugott helyen találtam meg a lényeget, miszerint skandináv, a francia és a német "génjeim" aránya 31,6%. Egy másik eldugott helyen karibi felmenőket és az Amazonas térségében élt felmenőket említettek, ráadásul jóval 10 százalék feletti arányban! Azt eleve nem értettem, hogy a "lényeget" milyen okok miatt rejtették el olyan nehezen megtalálható helyre. 

Egyébként az oldal nagyon lassú! A gépem bivalyerős, kis túlzással a kontinens összes atomerőműve is ráköthető lenne, de ezen az oldalon rendszeresen lefagytam. Összességében ezt az oldalt nem tudtam komolyan venni, inkább további pénzeket kértek olyan elemzésekért cserébe, amelyek az egészségemmel, a mentalitásommal és a képességeimmel kapcsolatosak. Mivel az etnikai eredet kérdésében nálam csúnyán elbuktak, egy cseppet sem vettem komolyan ezeket az ajánlatokat.

Kísérlet egy összegzésre

Eltekintve a három cég oldalainak a felépítésétől (persze miért is tekintek el, hiszen a nem kevés pénzen vett szolgáltatás része!), alapvetően egyikkel sem vagyok elégedett. A fő gondom az, hogy nem tudtam meg milyen módszerrel születtek meg az eredmények!

Amennyiben csak a férfiakon és csak a nőkön át öröklődő összetevőket elemzik, akkor az etnikai származásommal kapcsolatos információk fele hiányzik. Vagyis az embereknek fizetnek egy információért, de a várt információ felét nem is kapják meg?

Amennyiben igazoltan édestestvérek esetén nem ugyanaz az "etnikai származási arány" - akkor mennyire megbízhatóak ezek az eredmények?

Tulajdonképpen miből állapítják meg, hogy egy-egy etnikai származásra utaló információ pontosan melyik etnikumhoz kapcsol? Jól gondolom, hogy ugyanaz az elem az egyik cégnél mondjuk olaszokat jelöl, a másiknál illíreket, a harmadiknál amazonasiakat? Ha valami ilyesmiről van szó, akkor a cégek a saját klienseik eredményeitől befolyásolva vannak, így ezért térnek el a végeredményként közölt adatok?

Amikor arra utalok, hogy a cégek ügyfélköre befolyásolja a végeredményt, akkor arra gondolok, hogy a testvérem Angliából, én meg Magyarországról adtam fel a mintát. Mivel ő Londonban él, ezért nála ugyanaz elem afrikainak lett azonosítva, nálam meg franciának? Vagy esetleg az is szerepet játszik, hogy az adatbázisaikban mennyi kliens adata szerepel és azok jellemzően hol élnek?

Amennyiben a cégeknek ezekre a kérdésekre van válaszuk, akkor milyen okok miatt nem közlik? Főleg úgy érdekes ez a kérdés, hogy az emberek fizetnek érte, ez a fő szolgáltatás, így joggal lenne elvárható ezek érthető, egyértelmű leírása.

Mivel ezekre a kérdésekre hosszas böngészés során sem kaptam választ az oldalaikon, ezért átverve érzem magam.