Kézi fóliahegesztő

Magyar áruháztól rendelt mini kézi elemes fóliahegesztő. Mit ad a TEMU és mit ad egy magyar webshop?

Kifejezetten egy magyar webáruháztól rendeltük, amelyet magyar egyéni vállalkozó üzemeltet, ráadásul a rendelés pillanatától számított 48 órán belül nálunk is volt. Ez részben a TEMU-s vitához való észrevétel is, amin szerintem érdemes kicsit gondolkodni.

fhg05.jpg

A tenyérben elférő fóliahegesztő

Szerettem volna a kis zacskók lezárásához egy fóliahegesztőt, így a vásárlás "éles helyzet" volt. Gyorsan kellett, ezért direkt olyan helyet kerestem, ahonnan nagyon gyorsan szállítanak. Ahol lakunk, ott sok-sok km-en belül nincs kínai vagy egyéb bolt, ahova el lehetne szaladni venni valami hasonlót. Direkt annak is utána tudtam nézni, hogy ne egy magyar név mögé bújtatott külföldi (kínai) cég legyen a webáruház mögött, hanem egy magyarországi születésű család.

A TEMU-s vitában a magyar webáruházak korholják az embereket, mert a látszólagos árelőny miatt kínait vesznek, amin még kiszállítási díj sincs. Szerintük a TEMU "beetet", vagyis idővel lesz kiszállítási díj, reálisabb árazást fog bevezetni, csak kivárják amíg az emberek rájuk szoknak, így véreztetve ki a hazai vállalkozókat. Ezt nem is vitatom, hajlamos vagyok én is ezt gondolni. Egyébként már pár termék ára drasztikusan elkezdődött emelkedni.

A TEMU kínálatában 596 forintért lehet kapni ezt az eszközt. Ott a neve: mini háztartási vákuumfóliázó eszköz. Ezt annyiban hibásnak érzem, hogy vákuumról szó sincs, legalábbis túlzásnak érzem ezt mondani róla. A magyar (vagy annak látszó) webáruházakban az eszköz 590 és 1490 forint között kerül eladásra, a legtöbb helyen 750 és 850 forint közötti sávban kínálják. Erre még rájön a szállítási díj, így értelemszerűen vettem hozzá még valamit, hogy a kosárérték legyen magasabb a szállítási díjnál.

Igaz, hogy a TEMU-nál nincs szállítási díj, viszont a el kell költeni X forintot. Így akárhonnan rendelem, mindenképpen egy olyan 7000 forintos vásárlásról beszélünk, csak a TEMU több dolgot ad ezért a pénzért.

Hogyan működik?

Az eszköz valóban kicsike, egy nagyobb zacskó lezárása már nem olyan egyszerű. Az a rész, ami az összezárást végzi, nagyjából 18 mm. A lényege az, hogy az összezárandó akármit be kell helyezni a gép alsó részéhez, majd rányomjuk a fejet. A két zárópofa összeérve hőt fejleszt, ami összeolvasztja az anyagot. Ez nagyjából 2 mp alatt megtörténik. Utána az anyagot arrébb kell helyezni, így létre tudunk hozni egy teljes lezárást. Sok videós anyagban azt mutatják, hogy húzni kell az eszközt az anyagon, de nekem ez szakadáshoz és gyenge minőségű lezáráshoz vezetett.

fhg04.jpg

Az eszköz "forrasztófeje" nagyon kicsi 

Az "éles helyzetben" kicsi, vékony zacskókat zártam le, amelyben csavarok voltak. Ott ez az eszköz jól teljesített. Egy nagyobb zacskó, amiben hagyma vagy petrezselyem volt (és fagyasztóba került), már elég komoly időt vett igénybe. Az erősebb zacskókat viszont nem jó minőségben zárta le, ha sok mp-ig nyomtam, akkor sem. Sőt, ha lassan húztam, akkor inkább elszakadt a zacskó, de a lezárás még ekkor sem volt jó minőségű.

Fontos kiemelni, hogy első látásra kételkedtem a készülék működésében. Ezért a pofákat összenyomtam az ujjam közéjük helyezve, majd vártam mennyire lesz forróság. Nagyjából 1,5 mp alatt megégett az ujjam! Úgyhogy ezt tilos csinálni!

fhg03.jpg

Kicsi, de éget! Ne teszteld a kezeden! A biztonsági fedelet pedig hajtsd vissza!

Az elem nem tartozék, két AA-s elemmel kell legyél felszerelkezve. Amikor nem használjuk, akkor azt a biztonsági fedelet vissza kell hajtani! Az elem eddig nem merült le, holott rengeteget használtam. Sajnos a használat 90 százaléka eredménytelen tesztelés volt, de legalább kiderült, hogy csak a vékonyabb anyagokat zárja le jól, de azokat is lassan.

A használati utasítás

A termékhez semmilyen nem kínai használatit nem kaptunk. Amúgy az angollal is ki szoktam békülni, de szerintem illene adni hozzá magyar nyelvűt. Különösen azért, mert ez egy balesetveszélyes termék. Egyrészt a pofák tényleg elég hamar okoznak égési sérülést, valamint a biztonsági fedél vissza nem hajtása is elég rossz következményekkel járhat. Ez nem elméleti lehetőség. Én például nem hajtottam vissza addig, amíg lefordítottam a használatit és becsúszott oda egy apróbb valami, ami elkezdett olvadni! Azt nem tudom, hogy ez miként fordulhatott elő, de a lényeg a fedél visszahajtása, mert akkor ez nem történhet meg.

A dobozon van valami, illetve a terméken is, ezek lennének a használati. Ezek mind kínai nyelven íródtak. A TEMU esetében sem érzem ezt helyesnek, de egy magyar webáruháznál szerintem ez nagyon komoly hiba.

fhg01.jpg

Nekem ez kínai...

Egyébként a webáruház írt egy emailt, hogy szívesen olvasna egy véleményt, így megírtam nekik. Ők ezt elolvasva azonnal feltettek a rendelési oldalra egy magyar nyelvű használatit. Nagy meglepetést okozott, hogy a legtöbb magyar oldal követte a példájukat. Vajon mi történt? Túl sokan panaszkodtunk? Vagy egyszerre minden webshop észhez tért? Vagy egy isteni csoda szemtanúja voltam? Nem tudom mit gondoljak erről!

A képen látható használati leírások az alábbiakat tartalmazzák:

  • Két AA elemmel használható!
  • Ügyeljen az elemeknél a megfelelő polaritásra!
  • Soha ne érintsd meg a hőtermelő részeket!
  • Ha nincs használatban, akkor a biztonsági fedelet hajtsd vissza!

A TEMU azt is leírta a termék oldalán, hogy az anyagvastagság függvénye határozza meg a forrasztási időt. Egy erősebb zacskó esetén akár 15-20 mp is lehet. Nem tudom, nekem bizonyos zacskókat nem tud "meghegeszteni". Például a zsebkendőket tartalmazó zacskót soha nem zárta le rendesen.

A tanulságok

Van olyan zacskó, aminek a lezárására ez az eszköz jó. Legalábbis nálam akadt ilyen, bár sajnos éppen a konyhai feladatoknál nem használható. Összességében megbántam a vásárlását, hiszen a legtöbb lezárási feladatot, ami nálunk adódik, egyszerűen nem képes a kütyü megoldani.

A másik tanulság az, hogy bizony a teljesen magyar webshop is a TEMU-s cuccot küldi, csak drágábban!

Sőt, a magyar webshop eleve nem is gondolt arra, hogy érthető nyelvű használatit biztosítson! Valószínűleg én vagyok tévedésben, mert eddig azt hittem, hogy kötelező Magyarországon magyar nyelvű használatit biztosítani. Tapasztalva, hogy mennyire nem szoktak a magyar cégek sem ilyesmit küldeni, szerintem ez valamilyen fake news, amit elhittem.

A TEMU legalább arra figyel, hogy minimum angol nyelvűt adjon. Igaz, hogy miniatűr betűkkel, szkennelve vagy extra nagyítóval olvasható sok esetben, de legalább adnak valamit!

fhg02.jpg

A dobozban tartom, ugyanis nem segíti a háztartást, ha kiveszem, akkor meg útban van...

Nekem mániám, hogy akármit rendelek, megkeresem a gyártó céget. Eleinte nehéz volt, de mára már belejöttem. Az utóbbi 3-4 év sok-sok rendelési élményére támaszkodva azt kell mondjam, hogy igazából a fóliahegesztő ügye nem egyedi jelenség. A magyar webshopok is általában onnan rendelnek, ahonnan a TEMU szállít.

A TEMU megteszi azt, amit sok magyar webshop nem tesz meg: összevonja a csomagokat. Nem egy olyan webshop van, ami ilyet eleve nem tesz lehetővé, aztán a valóságban mégis egyszerre érkeznek. Értem, hogy a TEMU azért teszi, mert ő fizet, de egy magyar webshop erre miért nem képes?

Elgondolkodtató az is, hogy a magyar webshop és a TEMU árai közötti különbség miből áll össze? Nem szeretnék ebben a kérdésben ötletelgetni, de a különbség nem 10-20 forint, hanem elég jelentős. Kicsit gonoszan azt is kérdezhetném, hogy mi az a többlet, amit  a magyar webshopok adnak - persze az igazi kérdés a TEMU olcsósága, csak erről nincsenek információim.

Címkék: konyha 2024